Czcionka A- A+
Wersja
kontrastowa
Mapa
strony
Mapa strony
BiP

Jezioro Klimkowskie

Jezioro Klimkowskie

to sztuczny akwen wodny o szerokości do 400 metrów i długości 5 km oraz głębokość do 25 m, zajmuje około 300 ha powierzchni. Wysokość zapory wynosi 34 m, zaś jej rozpiętość 210m. Jezioro osadzone wśród malowniczych wzgórz Beskidu Niskiego, doskonale współgra z otaczającymi je lasami. Linia brzegowa akwenu jest bardzo urozmaicona, poprzecinana wieloma jarami i ubogacona mnóstwem zatoczek.

Nad Klimkówką funkcjonują wypożyczalnie sprzętu wodnego, w sezonie turystycznym działa „Stanica wodna”, istnieje możliwość rozbicia namiotów lub wjazdu z przyczepami campingowymi. Na terenie Stanicy Wodnej funkcjonują służby ratowniczo-porządkowe: Gorlickie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe i Posterunek Policji Wodnej. Obok Stanicy wodnej organizowane są imprezy, w tym roku będą to regaty windsurfinowe „Puchar Klimkówki 2011”.

Od 2010 roku funkcjonuje Wiejski Dom Kultury i Turystyki, otwarty od poniedziałku do piątku od 11.00 do 19.00 i w soboty od 10.30 do 15.00.

Znajduje się tutaj punkt informacji turystycznej, wypożyczalnia rowerów górskich w lecie oraz nart biegowych i łyżew zimą, pracownia komputerowa z Internetem, świetlica z której turyści mogą skorzystać w dni niepogody.

Nad jeziorem funkcjonuje baza agroturystyczna (6 gospodarstw) oraz pensjonat (nad drogą dojazdową do stanicy) .

Kontakt: (0-18) 3530611, http://gokropa.iaw.pl, gokropa@wp.pl

Stanica Wodna nad Klimkówką

- boisko do piłki plażowej (na wyposażeniu siatka, linie wyznaczające boisko oraz piłki),

- wypożyczalnia sprzętu pływającego (rowerki wodne dwu i cztero osobowe, kajaki, łodzie trzy-osobowe,

- mała gastronomia znajdująca się na działce przyległej do terenu stanicy

- dobrze wyposażony budynek Stanicy Wędkarskiej Koła PZW „Pstrąg” w Gorlicach z miejscami noclegowymi dla osób indywidualnych lub niewielkich grup zorganizowanych (do 10 osób). Funkcjonuje oświetlenie całego terenu, ponadto na placu zainstalowane są dwie skrzynki energetyczne, umożliwiające rozprowadzenie prądu do przyczep campingowych.

Dojazd do Stanicy Wodnej: drugi zjazd asfaltowy nie licząc drogi dojazdowej do zapory,

(z daleka widoczne zabudowania z czerwonymi dachami).

Zbiornik wodny Klimkówka stwarza doskonałe warunki do uprawiania windsurfingu ze względu na korzystne warunki wietrzne panujące tu praktycznie przez cały sezon oraz dla turystyki wędkarskiej – w zbiorniku zaliczanym do kategorii wód nizinnych występują znaczne ilości ryb, takich jak: z drapieżników – sandacz, szczupak, duży okoń, kleń, sporadycznie trafić też można troć jeziorową, sieję, a nawet suma, natomiast spośród gatunków tzw. "białej ryby” dominują: płoć, ukleja, leszcz, świnka, karaś.