Klimat i surowce naturalne
Klimat
Przeważająca część gminy położona jest w piętrze klimatu umiarkowanie ciepłego, a tylko najwyższe wzniesienia położone są w piętrze umiarkowanie chłodnym. Granica między nimi przebiega na wysokości 530 – 540 m npm. Występuje zróżnicowanie warunków klimatycznych w zależności od położenia nad poziomem morza. Teren charakteryzuje się wysokimi w skali kraju opadami atmosferycznymi, które wynoszą tu średnio 900 mm/rok . Średnia temperatura roku wynosi +7°C w dolinie Ropy do +4°C w partiach szczytowych. Pierwsze przymrozki występują w październiku, a ostatnie w maju. Czas wegetacyjny trwa 190 -220 dni. Liczba dni z pokrywą śnieżną wynosi 100 -105 dni. Z punktu widzenia higieny atmosfery sytuacja w gminie przedstawia się na ogół korzystnie, głównie ze względu na brak przemysłu, który byłby źródłem generowania związków zanieczyszczających powietrze atmosferyczne. Uciążliwości mają charakter głównie lokalny i na ogół nie wykraczają poza granice własności obiektów. Walory bioklimatyczne terenu podnosi używanie gazu ziemnego, lesistość terenu i dobra przewietrzalność dolin.
Surowce naturalne
W gminie pozyskuje się surowce naturalne przede wszystkim na potrzeby lokalne, głównie są to kruszywa pospolite (żwir, kamień ). W 2002 roku na terenie gminy przeprowadzono badania, a następnie wiercenia w celu pozyskania ropy naftowej i gazu ziemnego. Aktualnie trwa szacowanie zasobów odkrytych złóż.
Na terenie gminy Ropa zinwentaryzowanych zostało kilka obszarów występowania surowców naturalnych, głównie kruszyw pospolitych.
Ważnym surowcem pozyskiwanym na terenie gminy jest drewno. Rocznie na terenie gminy Lasy Państwowe pozyskują średnio 18.000 m3 drewna, natomiast z lasów prywatnych 1700 m3, z przeznaczeniem dla przemysłu meblarskiego oraz dla produkcji parkietów.