W Ropie otwierają się bramy Beskidu Niskiego
Rozległa plaża nad zalewem, ścieżka rowerowa wzdłuż jeziora, do tego niezmącona cisza i soczysta zieleń. A wokół zabytki, szlaki piesze, cykliczne imprezy kulturalne Wszystko co potrzeba, by przez Ropę - zwaną bramą Beskidu Niskiego, wejść w krainę Łemków i Pogórzan.
Gmina Ropa znajduje się w południowo-wschodniej części województwa małopolskiego, w jej skład wchodzą Ropa, Łosie i Klimkówka. Położenie Ropy na skrzyżowaniu ważnych traktów komunikacyjnych sprawia, że turyści przybywający od strony Nowego Sącza i Tarnowa w tę część Beskidów, przejeżdżają właśnie przez tę wieś.
Atrakcją w gminie jest niewątpliwie Klimkówka. To sztuczny zbiornik wodny na rzece Ropie. Można zatrzymać się przy stanicy wodnej, gdzie znajduje się kąpielisko, wypożyczalnie sprzętu wodnego, pole namiotowe, plaże i ścieżki rowerowe.
Dla tych, którzy wolą poznać tradycję regionu, jest zagroda maziarska w Łosiu, wsi słynnej z produkcji mazi do smarowania osi kół i międzynarodowego handlu produktami ropopochodnymi. Łosianie rozwozili je wozami konnymi po terenach środkowej Europy, handel zanikł po II wojnie światowej.
Chwilę wytchnienia w podróży można znaleźć przy XIX-wiecznym zespole dworskim w Ropie. To na jego dziedzińcu znajduje się wystawa plenerowa rzeźb postaci związanych z historią miejscowości, w otoczeniu ogrody dworskie: skalny, ptasi, ziołowy oraz ekspozycje etnograficzne.
O tym, że razem z kulturą Łemków i Pogórzan mieszają się tutaj katolicy wyznania rzymskiego i grekokatolicy świadczy fakt, że w półwiecznym odstępie wybudowano tu najpierw klasycystyczno-barokowy kościół p.w. św. Archanioła, a potem cerkiew pw. NNMP w Łosiu. Pierwszy budynek pochodzi z 1761 roku, drugi powstał w 1810 roku. Obydwa są na Szlaku Architektury Drewnianej.
Amatorzy pieszych wędrówek muszą wiedzieć, że Ropę można zwiedzać wędrując szlakami turystycznymi. W przysiółku Ropy na Podchełmiu Rzeszowskim krzyżują się żółty szlak z Gorlic przez Bielankę i Florynkę do Nowego Sącza z niebieskim z Grybowa przez Suchą Homolę do Wysowej.
Od zapory wodnej do przysiółka Klimkówki o nazwie Flasza prowadzi szlak czarny, który łączy się tam ze szlakiem niebieskim.
Ścieżka przyrodnicza „Gorlickie Pieniny” z Łosia do Klimkówki umożliwia zwiedzanie skalnego przełomu rzeki Ropy w Łosiu, następnie prowadzi do centrum Klimkówki, a następnie nad jezioro.
Gmina Ropa to też miejsce dobrej rozrywki. Co roku organizowane są tutaj Gminne Dożynki ze święceniem wieńców, a potem występami. W sierpniu warto przyjechać na Święto Maziarzy, podczas którego prezentowane są tradycje i obyczajów Łemków. Cykl letnich imprez zamyka Jarmark Świętego Michała, organizowany we wrześniu, na dziedzińcu dworskim w Ropie. W trakcie imprezy odbywają się prezentacje rękodzieła i rzemiosła, koncerty i degustacje potraw. Impreza promuje dziedzictwo kulturowe Karpat.
Zaproszenie
Zapraszam Państwa serdecznie do gminy Ropa, w Beskid Niski, w którym można aktywnie odpocząć od zgiełku miasta. Lesiste wzgórza Beskidu Niskiego, jezioro Klimkówka oraz dolina rzeki Ropy ze skalnym przełomem Gorlickich Pienin to walory, które zachęcają do wypoczynku w naszej gminie amatorów ciszy, spokoju, wędkowania, wędrówek pieszych i rowerowych. Znajdziecie u nas także miejsca, w których można poznawać historię: zabytkowy zespół dworski, obiekty sakralne na Szlaku Architektury Drewnianej, zagrodę maziarską. To w otoczeniu tych miejsc organizowane są imprezy promujące naszą kulturę.
Karol Górski, wójt gminy Ropa.