Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków – CEEB - nowy obowiązek właściciela nieruchomości.
Od 1 lipca 2021 r. każdy właściciel i zarządca nieruchomości ma obowiązek zgłoszenia źródeł ciepła o mocy do 1 MW, które ogrzewają budynek oraz źródeł energii elektrycznej, wykorzystywanych do ogrzewania budynku. Czas, jaki został przewidziany na zgłoszenie to: • 14 dni od pierwszego uruchomienia urządzenia lub instalacji w przypadku nowych źródeł ciepła (budynki nowo wybudowane). • 12 miesięcy od ogłoszenia rozporządzenia na rejestrację w CEEB (tj. do 30.06.2022r.), w przypadku źródeł ciepła już pracujących (budynki istniejące). Za brak zgłoszenia lub przekroczenie dopuszczalnych terminów zgłoszenia grożą kary grzywny.
Jakie źródła ciepła trzeba zgłosić do CEEB?
W ustawie określono źródła ciepła, które podlegają obowiązkowi zgłoszenia do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. W ramach tych urządzeń i instalacji wskazano: sieć ciepłowniczą, kocioł grzewczy na paliwa stałe, piec kaflowy lub wolnostojący opalany paliwem stałym (węgiel, pellet, drewno), kominek na paliwo stałe, kocioł olejowy, gazowy podgrzewacz przepływowy lub/i pojemnościowy, kominek gazowy, grzejnik gazowy, nagrzewnicę gazową, promienniki gazowe, trzony kuchenne, piecokuchnię, kuchnię węglową, pompę ciepła, instalacje ogrzewania elektrycznego oraz kolektory słoneczne.
W jaki sposób można złożyć deklarację do CEEB.
- w formie elektronicznej, czyli przez internet – jest to najszybszy oraz najwygodniejszy sposób.
-
w formie papierowej - wypełniony dokument można będzie wysłać
listem albo złożyć osobiście
we właściwym Urzędzie
(zgodnie z lokalizacją budynku).
Wzór deklaracji jest do pobrania z poniższych linków. Deklarację można również złożyć za pośrednictwem strony internetowej https://zone.gunb.gov.pl/.
Regulacje dotyczące CEEB zostały sformułowane i zdefiniowane w rozdziale 5a ustawy z dnia 21 listopada 2008r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej emisyjności budynków.