„KARPACKIE BRAMY: MIĘDZY ROPĄ A ZBOROVEM – OCHRONA I ROZWÓJ WSPÓLNEGO DZIEDZICTWA KULTUROWEGO NA POGRANICZU POLSKO-SŁOWACKIM”
„KARPACKIE BRAMY: MIĘDZY ROPĄ A ZBOROVEM – OCHRONA I ROZWÓJ WSPÓLNEGO DZIEDZICTWA KULTUROWEGO NA POGRANICZU POLSKO-SŁOWACKIM”
Partner wiodący: Gmina Ropa
Partnerzy projektu: Obec Zborov, Fundacja „Szlachetne Zdrowie…”, Małopolska Szkoła Administracji Publicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, „Eleos” - Prawosławny Ośrodek Miłosierdzia Diecezji Przemysko – Gorlickiej.
Adresy stron Internet Partnerów projektu:
Obec Zborov: HTTPS://WWW.ZBOROV.SK/
Fundacja „Szlachetne Zdrowie…” HTTP://SZLACHETNEZDROWIE.IAW.PL/
Małopolska Szkoła Administracji Publicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie HTTP://MSAP.UEK.KRAKOW.PL/INDEX.PHP/PL/
Eleos - Prawosławny Ośrodek Miłosierdzia Diecezji Przemysko Gorlickiej HTTP://ELEOS.GLADYSZOW.ORG/
Opis projektu:
Zadanie ukierunkowane było na wykorzystanie istniejących tradycji i zasobów pogranicza polsko-słowackiego, szczególnie obszaru gmin Ropa i Zborov. Zrealizowane działania służyły stworzeniu atrakcyjnego programu współpracy promującego bogactwo kulturowe i przyrodnicze pogranicza polsko-słowackiego oraz zamieszkującej go wielokulturowej ludności, a tym samym aktywizację społeczną i gospodarczą tego obszaru.
Celem projektu było zwiększenie atrakcyjności i społeczno-gospodarczej i ożywienie obszaru polsko-słowackiego pogranicza na terenie gmin Ropa i Zborov, poprzez restaurację obiektów zabytkowych, przygotowanie kadr dla obsługi ruchu turystycznego oraz wdrożenie narzędzi wspólnej promocji regionu.
Dla osiągnięcia tego celu partnerzy zrealizowali następujące zadania:
- Restauracja zabytkowych obiektów na obszarze Gminy Ropa i Obec Zborov, w tym: budynku „Hyblówki” w Ropie, piwnic w zabytkowym dworze w Ropie oraz parku dworskiego, kościoła św. Zofii w Zborowie, baszty zamkowej na zamku Makowica w Zborowie.
2. Organizacja w Ropie i Zborowie jarmarków popularyzujących dziedzictwo karpackiego pogranicza.
3. Realizacja studiów podyplomowych z zakresu zarządzania dziedzictwem kulturowym i szkoleń przygotowujących kadry przewodników turystycznych dla współpracy transgranicznej.
4. Edukacja kulturowa poprzez sztukę – spotkania, warsztaty i wyjazdy studyjne dla osób niepełnosprawnych z Polski i Słowacji.
5. Przygotowanie wirtualnego przewodnika po pograniczu ropsko-zborovskim - aplikacji upowszechniającej informacje o dziedzictwie pogranicza polsko - słowackiego.
Realizacji projektu pozwoliła na wdrożenie programu współpracy transgranicznej, który zaktywizował lokalne społeczności i stworzył rozwojowy produkt turystyczny - na poziomie infrastrukturalnym, zarządczym i zasobów ludzkich.
Prezentujemy informacje o działaniach zrealizowanych przez partnerów projektu:
Gmina Ropa
Inspirując się twórczością Antoniego Hybla, artysty i wynalazcy skrzypiec polskich z duszą skrzydlatą, mieszkającego przed II wojną we wsi Ropa, gmina wybudowała Ośrodek Pracy Twórczej „Hyblówka”. W budynku funkcjonują pracownie artystyczne i rzemieślnicze: lutnictwa, rzeźby i malarstwa. W dolnej kondygnacji budynku znajduje się kuchnia, w której prowadzona jest edukacja kulinarna. Ośrodek jest miejscem, w którym prowadzona działalność kulturalna służy rozwijaniu pasji artystycznych i zainteresowań uzdolnionych mieszkańców regionu pogranicza. W ramach projektu powstał także wirtualny przewodnik po pograniczu polsko słowackim. Jest to informator turystyczny, udostępniony w formie strony Internet, zawierający opisy regionu, w tym atrakcji kulturowych i przyrodniczych oraz tras pieszych i rowerowych Beskidu Niskiego. Informator jest dostępny pod adresem wrotakarpat.pl . W ramach projektu gmina Ropa zrealizowała promocyjne imprezy kulturowe, były to wiosenne kiermasze wielkanocne oraz jesienne jarmarki św. Michała. Podczas tych wydarzeń zaprezentowane zostało lokalne dziedzictwo kulturowe, w tym rzemiosło i rękodzieło, odbyły się degustacje potraw oraz występy zespołów i artystów. Jarmarki organizowane we współpracy ze Słowakami ze Zborowa posiadają charakter cykliczny i są kontynuowane po zakończeniu realizacji zadania.
Obec Zborov
Zborov to największa wieś w powiecie bardejowskim na Słowacji, położona w malowniczym karpackim krajobrazie, z dominującym na wzgórzu zamkiem. Miejscowość liczy ponad 3500 mieszkańców i jest uważana za naturalne centrum mikroregionu bogatego w dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze. W ramach projektu lokalny samorząd z sukcesem zorganizował 4 jarmarki kulturowe, przeprowadził remont kościoła św. Zofii i restaurację wybranych obiektów zamkowych. Kościół św. Zofii to unikatowy obiekt sakralny z XVII w. , który w 1914 r. spłonął, od tego czasu popadając w ruinę. Po ponad stuleciu, w 2021 r. przystąpiono do kompleksowego remontu wnętrza świątyni. W wyniku działalności restauratorskiej narodziła się wielofunkcyjna przestrzeń kulturalna, w której obecnie odbywają się koncerty, wystawy, projekcje filmowe i spektakle. Obiekt stanowi miejsce rozwojowe dla dalszych transgranicznych działań kulturalnych i społecznych. Na zamku Zborov przeprowadzono prace konserwatorskie i budowlane - zainstalowano nową klatkę schodową, odtwarzając jej historyczne położenie i wygląd, ułożono nową ceglaną posadzkę, zabudowano dach z kratownicą i elementami zabezpieczającymi. Dzięki temu zamek zyskał zaplecze do realizacji wydarzeń kulturalno-społecznych. W okresie trwałości projektu samorząd Zborova organizuje w odrestaurowanych zabytkowych obiektach wydarzenia kulturalne, w tym kiermasze z okazji święta Narodzenia Pańskiego i św. Jana.
Fundacja „Szlachetne zdrowie…”
Fundacja od 2003 r. czynnie zajmuje się rewitalizacją zabytkowego zespołu dworskiego w Ropie, promując kulturę, turystykę i zdrowy styl życia. Historia dworu w Ropie liczy ponad 400 lat. W ramach projektu odrestaurowane zostały piwnice dworu oraz park, gdzie znajdują się ekspozycje związane ze środowiskiem naturalnym i rozwojem cywilizacyjnym Karpat. Przygotowana ekspozycja zachęca zwiedzających do podróży w Karpaty i świadomego odkrywania ich walorów. W odrestaurowanych piwnicach dworu stworzono ścieżki tematyczne pozwalające na poznawanie ciekawych zagadnień związanych z obszarem geograficznym, naturalnym i cywilizacyjnym Karpat. Tematami ekspozycji są: woda, sól, kamień, węgiel, kamienie szlachetne, ropa, drzewa, eksploracja natury. Powstało miejsce, które Fundacja udostępnia do prowadzenia działań z zakresu edukacji kulturowej: sale dla spotkań, warsztatów lub koncertów. Przestrzenią ekspozycji jest też rozległy park przylegający do dworu. W nim można zobaczyć autentyczną retortę do wypalania węgla drzewnego, kiwon, szopę z autentycznym wozem maziarskim czy kopię kapliczki z latarnia Łukasiewicza z Gorlic. Park dworski to też miejsce do spacerów w naturze, gdzie zieleń i woda pozwalają na refleksję i odpoczynek. Fundacja zaprasza do miejsca, gdzie odkrywamy skarby natury Karpat.
Małopolska Szkoła Administracji Publicznej
Jednostka jest think-tankiem Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie zajmującym się przede wszystkim zarządzaniem publicznym, samorządem terytorialnym oraz rozwojem lokalnym i regionalnym. Zadanie merytoryczne zrealizowane w projekcie przez MSAP to przygotowanie i przeprowadzenie studiów podyplomowych dla kadr administracji publicznej i instytucji kultury oraz szkoleń dla przewodników. Na potrzeby studiów oraz szkoleń zostały opracowane autorskie programy dydaktyczne. Za ich przygotowanie odpowiadały interdyscyplinarne zespoły ekspertów specjalizujących się m.in. w ekonomii, administracji publicznej oraz ochronie i zarządzaniu dziedzictwem kulturowym i przyrodniczym. W roku akademickim 2020/2021 zrealizowano dwusemestralne studia podyplomowe pn. „Zarządzanie dziedzictwem kulturowym i przyrodniczym pogranicza polsko-słowackiego”. Zajęcia prowadzili wybitni eksperci z Polski i ze Słowacji m. in. z: Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, Słowackiej Akademii Nauk w Bratysławie, Narodowego Urzędu Ochrony Zabytków Słowacji, Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie czy Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Zwieńczeniem toku studiów były seminaria dyplomowe. Seminarzyści przygotowali prace badawcze, będące cennymi studiami przypadków konkretnych problemów pogranicza polsko-słowackiego. Jesienią 2021 r. zrealizowano szkolenia dla przewodników, których głównym założeniem było przybliżyć uczestnikom żywą kulturę pogranicza polsko-słowackiego. Program obejmował wykłady, warsztaty, wizyty studyjne oraz zajęcia terenowe. Program szkoleń obejmował m.in. takie kursy jak: historia i kultura pogranicza, interpretacja dziedzictwa, etnobotanika Karpat, etnografia i obrzędowość, prawne aspekty ochrony przyrody, obserwacje przyrodnicze, sztuka sepulkralna, architektura regionu i religie pogranicza.
Prawosławny Ośrodek Miłosierdzia Diecezji Przemysko-Gorlickiej ELEOS
Organizacja jest charytatywną instytucją, która od ponad 10 lat niesie pomoc osobom potrzebującym. Działa na rzecz seniorów, dzieci i osób niepełnosprawnych, prowadząc między innymi ośrodek wsparcia dla osób niepełnosprawnych i młodzieży, a także warsztat terapii zajęciowej dla 25 osób niepełnosprawnych oraz wiele działań nas rzecz osób potrzebujących pomocy. W ramach projektu ELEOS zorganizował warsztaty edukacji kulturowej po obu stronach granicy, zapoznając uczestników z ginącymi zawodami: zielarstwem, bartnictwem, przetwórstwem domowym, kamieniarstwem, gonciarstwem i dziegciarstwem. Zajęciom towarzyszyła muzyka i śpiewy, a w okresie Świat Bożego Narodzenia wspólne polsko słowackie kolędowanie on-line. W ramach zajęć edukacji kulturowej poprzez sztukę uczestnicy zgłębiali tajniki przetwarzania rodzimych ziół. Oprócz warsztatów i zajęć sportowo-kulturowych uczestnicy wzięli udział w dwóch wycieczkach.
W wyniku realizacji projektu nastąpiło zwiększenie atrakcyjności społeczno-gospodarczej i ożywienie obszaru polsko-słowackiego pogranicza na terenie gmin Ropa i Zborov, poprzez restaurację obiektów zabytkowych, przygotowanie kadr oraz wdrożenie narzędzi wspólnej promocji regionu. Realizacji projektu umożliwiła wdrożenie faktycznej współpracy transgranicznej, aktywizującej lokalne społeczności przez przygotowanie rozwojowego produktu turystyczny - na poziomie infrastrukturalnym, zarządczym i zasobów ludzkich.
Rezultaty projektu:
W wyniku realizacji projektu Gmina Ropa osiągnęła następujące produkty:
- zrealizowano 4 działania transgraniczne promujące dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze Pogranicza,
- zrealizowano 1 nowy transgraniczny e-produkt,
- zrealizowano modernizację 1 obiektu dziedzictwa kulturowego.
W perspektywie najbliższych lat nastąpi wzrost liczby osób korzystających z przygotowanych w ramach projektu produktów.
Okres realizacji projektu: od 3 września 2019 r. do 30 czerwca 2022 r.
Wartość projektu: 2 483 907,25 €
Dofinansowanie z Unii Europejskiej: 2 110 345,50 €
85 % Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
link do informacji o działaniach realizowanych w ramach projektu
Materiały audiowizualne:
Otwarcie Ośrodka Pracy Twórczej „Hyblówka”
Otwarcie kościoła św. Zofii w Zborowie na Słowacji
realizacja projektu w latach 2019-2020 na stronie www.ropa.iap.pl
film promocyjny wersja słowacka
linki do artykułu promocyjnego o projekcie
https://malopolskie.naszemiasto.pl/karpackie-bramy-miedzy-ropa-a-zborovem/ar/c15-8875863
https://lodzkie.naszemiasto.pl/karpackie-bramy-miedzy-ropa-a-zborovem/ar/c15-8875863
https://podlaskie.naszemiasto.pl/karpackie-bramy-miedzy-ropa-a-zborovem/ar/c15-8875863
https://zachodniopomorskie.naszemiasto.pl/karpackie-bramy-miedzy-ropa-a-zborovem/ar/c15-8875863
https://wielkopolskie.naszemiasto.pl/karpackie-bramy-miedzy-ropa-a-zborovem/ar/c15-8875863
https://dolnoslaskie.naszemiasto.pl/karpackie-bramy-miedzy-ropa-a-zborovem/ar/c15-8875863
https://swietokrzyskie.naszemiasto.pl/karpackie-bramy-miedzy-ropa-a-zborovem/ar/c15-8875863
https://opolskie.naszemiasto.pl/karpackie-bramy-miedzy-ropa-a-zborovem/ar/c15-8875863
https://kujawskopomorskie.naszemiasto.pl/karpackie-bramy-miedzy-ropa-a-zborovem/ar/c15-8875863
https://pomorskie.naszemiasto.pl/karpackie-bramy-miedzy-ropa-a-zborovem/ar/c15-8875863
https://lubelskie.naszemiasto.pl/karpackie-bramy-miedzy-ropa-a-zborovem/ar/c15-8875863
https://lubuskie.naszemiasto.pl/karpackie-bramy-miedzy-ropa-a-zborovem/ar/c15-8875863
https://podkarpackie.naszemiasto.pl/karpackie-bramy-miedzy-ropa-a-zborovem/ar/c15-8875863
https://warminskomazurskie.naszemiasto.pl/karpackie-bramy-miedzy-ropa-a-zborovem/ar/c15-8875863
https://slaskie.naszemiasto.pl/karpackie-bramy-miedzy-ropa-a-zborovem/ar/c15-8875863
https://mazowieckie.naszemiasto.pl/karpackie-bramy-miedzy-ropa-a-zborovem/ar/c15-8875863
„KARPATSKÉ BRÁNY: MEDZI ROPOU A ZBOROVOM – OCHRANA A ROZVOJ SPOLOČNÉHO KULTÚRNEHO DEDIČSTVA V POĽSKO-SLOVENSKOM POHRANIČÍ“
Vedúci partner: Obec Ropa
Projektoví partneri:
Obec Zborov,
Nadácia „Szlachetne zdrowie…”,
Malopoľská škola verejnej správy Ekonomickej univerzity v Krakove,
„Eleos“ - Pravoslávne stredisko milosrdenstva Przemyślsko-Gorlickej diecézy.
Adresy webových stránok Projektových partnerov:
Obec Zborov: HTTPS://WWW.ZBOROV.SK/
Nadácia „Szlachetne zdrowie…”: HTTP://SZLACHETNEZDROWIE.IAW.PL/
Malopoľská škola verejnej správy Ekonomickej univerzity v Krakove: HTTP://MSAP.UEK.KRAKOW.PL/INDEX.PHP/PL/
Eleos – Pravoslávne stredisko milosrdenstva Przemyślsko-Gorlickej diecézy: HTTP://ELEOS.GLADYSZOW.ORG/
Opis projektu:
Úloha bola zameraná na využitie existujúcich tradícií a zdrojov poľsko-slovenského pohraničia, najmä území obcí Ropa a Zborov. Zrealizované aktivity slúžili na vytvorenie atraktívneho programu spolupráce, ktorý propaguje kultúrne a prírodné bohatstvo poľsko-slovenského pohraničia a multikultúrneho obyvateľstva tejto oblasti, a tým spôsobí sociálnu a hospodársku aktivizáciu tohto územia.
Cieľom projektu bolo zvýšenie sociálnej a hospodárskej atraktivity a oživenie oblasti poľsko-slovenského pohraničia na území obcí Ropa a Zborov vďaka rekonštrukcii historických objektov, príprave zamestnancov na obsluhu cestovného ruchu a implementácii nástrojov zameraných na spoločnú propagáciu regiónu.
Na dosiahnutie tohto cieľa partneri zrealizovali nižšie uvedené úlohy:
- Reštaurácia historických budov na území obce Ropa a obce Zborov:- budovy „Hyblówka“ v Rope,
- pivníc v historickej kúrii v Rope a priľahlého parku,
- kostola sv. Žofie v Zborove,
- hradnej bašty na hrade Makovica v Zborove.
2. Organizácia 4 jarmokov popularizujúcich dedičstvo karpatského pohraničia v Rope a v Zborove.
3. Príprava a realizácia postgraduálneho štúdia v oblasti riadenia kultúrneho dedičstva a školení pre prípravu turistických sprievodcov na účely cezhraničnej spolupráce.
4. Kultúrne vzdelávanie prostredníctvom umenia – stretnutia, tvorivé dielne a študijné návštevy pre zdravotne postihnutých z Poľska a zo Slovenska.
5. Príprava virtuálneho sprievodcu po pohraničí v okolí Ropy a Zborova – aplikácie, ktorá umožňuje propagovanie informácií o dedičstve poľsko-slovenského pohraničia.
Realizácia projektu umožnila implementovať program cezhraničnej spolupráce pre aktivovanie miestneho spoločenstva a budovanie rozvojového produktu cestovného ruchu – na úrovni infraštruktúry, riadenia a ľudských zdrojov.
Nižšie uvádzame informácie o aktivitách zrealizovaných projektovými partnermi:
Obec Ropa
Obec vytvorila stredisko tvorivej práce „Hyblówka“ inšpirované tvorbou Antoniho Hybla – umelca a vynálezcu poľských huslí s okrídlenou dušou, ktorý pred 2. svetovou vojnou býval v dedine Ropa. V budove si našli miesto umelecké aj remeselnícke dielne: husliarska, sochárska a maliarska. Na dolnom poschodí sa v budove nachádza kuchyňa, kde sa organizujú kurzy varenia. Stredisko je miestom, kde kultúrna činnosť slúži na rozvíjanie umeleckých vášní a záujmov nadaných obyvateľov regiónu pohraničia. V rámci projektu vznikol tiež virtuálny sprievodca poľsko-slovenským pohraničím. Je to turistický sprievodca sprístupnený na internetovej stránke s popisom regiónu a jeho kultúrnych a prírodných zaujímavostí, ako aj turistických a cyklistických trás Nízkych Beskýd. Sprievodca je dostupný na stránke wrotakarpat.pl. V rámci projektu obec Ropa zrealizovala propagačné a kultúrne podujatia. Boli to jarné veľkonočné jarmoky a jesenné jarmoky sv. Michala. Počas týchto podujatí bolo prezentované miestne kultúrne dedičstvo vrátane remesiel, konali sa ochutnávky jedál a vystúpenia súborov a umelcov. Jarmoky organizované za spolupráce so Slovákmi zo Zborova majú pravidelný charakter, v ich organizácii sa bude pokračovať aj po dokončení úlohy.
Obec Zborov
Zborov je najväčšia obec v okrese Bardejov na Slovensku, nachádza sa v malebnom karpatskom prostredí. Je tu hrad, ktorý dominuje nad obcou. V obci býva viac ako 3500 obyvateľov, je to prirodzené centrum mikroregiónu s bohatým potenciálom kultúrneho a prírodného dedičstva. V rámci projektu miestna samospráva úspešne usporiadala 4 kultúrne jarmoky, zrealizovala rekonštrukciu kostola sv. Žofie a reštauráciu vybraných hradných objektov. Kostol sv. Žofie je unikátny sakrálny objekt zo 17. stor., ktorý vyhorel v roku 1914 a od tohto času neustále chátral. Po viac ako 100 rokoch, v roku 2021 sa začalo s komplexnou rekonštrukciou interiéru kostola. Vďaka úsiliu reštaurátorov bol vytvorený polyfunkčný kultúrny priestor, v ktorom sa konajú koncerty, výstavy, premietajú sa filmy a hrajú divadelné predstavenia. Objekt je miestom, kde sa budú rozvíjať ďalšie cezhraničné kultúrne a spoločenské aktivity. Na hrade Zborov boli zrealizované konzervačné a stavebné práce – bolo osadené nové schodisko, pričom sa zachovala jeho historická poloha a vzhľad, bola položená nová dlažba z tehál, bola vybudovaná strecha so špeciálnou mrežou a zabezpečovacími prvkami. Vďaka tomu hrad získal zázemie na realizáciu kultúrnych a spoločenských podujatí. V období udržateľnosti projektu bude samospráva Zborova organizovať v zrenovovaných historických objektoch rôzne kultúrne podujatia ako napr. vianočné a svätojánske jarmoky.
Nadácia „Szlachetne zdrowie…”
Nadácia sa od roku 2003 aktívne venuje revitalizácii historického komplexu kúrie v Rope, propaguje pritom kultúru, cestovný ruch a zdravú životosprávu. Príbeh kúrie v Rope má viac ako 400 rokov. V rámci projektu boli zreštaurované pivnice objektu a park, v ktorom sa nachádzajú expozície spojené so životným prostredím a civilizačným rozvojom Karpát. Pripravená expozícia nabáda návštevníkov na cestovanie po Karpatoch a na vyhľadávanie a objavovanie ich hodnôt. V zreštaurovaných pivniciach kúrie boli vytvorené tematické chodníky na získavanie zaujímavých poznatkov súvisiacich s geografickým, prírodným a civilizačným územím Karpát. Témami expozície sú: voda, soľ, kameň, uhlie, drahokamy, ropa, stromy, skúmanie prírody. Vzniklo miesto, ktoré nadácia sprístupňuje na realizáciu aktivít zameraných na kultúrne vzdelávanie, sú tu priestory na stretnutia, workshopy či koncerty. Expozičným priestorom je aj rozľahlý park okolo kúrie. Je v ňom vystavená autentická retorta na vypaľovanie dreveného uhlia, hlbinné čerpadlo, drevenica s autentickým vozom na prevoz ropných produktov a kópia kaplnky s petrolejovou lampou Łukasiewicza z Gorlíc. Park okolo kúrie je tiež miestom na prechádzky v krásnom prírodnom prostredí, kde zeleň a voda nám umožnia uvoľniť sa a oddýchnuť. Nadácia Vás pozýva na miesto, kde objavujeme poklady karpatskej prírody.
Malopoľská škola verejnej správy
Táto ustanovizeň je think-tankom Ekonomickej univerzity v Krakove. Venuje sa predovšetkým riadeniu verejných zdrojov, územnej samospráve a miestnemu aj regionálnemu rozvoju. Vecná úloha, ktorú v projekte zrealizovala Malopoľská škola verejnej správy, bola zameraná na prípravu a realizáciu postgraduálneho štúdia pre zamestnancov verejnej správy a kultúrnych inštitúcií, a na prípravu a realizáciu školení pre sprievodcov. Na účely štúdia a školení boli vypracované autorské didaktické programy. Za ich prípravu boli zodpovedné interdisciplinárne tímy expertov-odborníkov na ekonómiu, verejnú správu a ochranu aj riadenie kultúrneho a prírodného dedičstva. V akademickom roku 2020/2021 bolo zrealizované postgraduálne štúdium v trvaní dvoch semestrov s názvom „Riadenie kultúrneho a prírodného dedičstva poľsko-slovenského pohraničia“. Vyučovanie viedli významní experti z Poľska a zo Slovenska z inštitúcií, ako napr.: Ekonomická univerzita v Krakove, Jagelovská univerzita, Univerzita Márie Curie-Skłodowskej, Slovenská akadémia vied v Bratislave, Pamiatkový úrad Slovenskej republiky, Medzinárodné centrum kultúry v Krakove či Múzeum – Palác kráľa Jána III. vo Wilanove. Na koniec postgraduálneho štúdia sa konali diplomové semináre. Študenti vypracovali výskumné práce – vzácne príspevky k riešeniu konkrétnych problémov poľsko-slovenského pohraničia. Na jeseň 2021 boli zrealizované školenia pre sprievodcov. Ich hlavným predpokladom bolo priblíženie účastníkom živej kultúry poľsko-slovenského pohraničia. V programe boli prednášky, tvorivé dielne, študijné návštevy a vyučovanie v teréne. Program školení zahŕňal také kurzy ako dejiny a kultúra pohraničia, interpretácia dedičstva, etnobotanika Karpát, etnografia a zvykoslovie, právne aspekty ochrany prírody, prírodné pozorovanie, sepulkrálne umenie, architektúra regiónu a náboženstvá pohraničia.
Pravoslávne stredisko milosrdenstva Przemyślsko-Gorlickej diecézy ELEOS
Organizácia je charitatívnou inštitúciou, ktorá už viac ako 10 rokov nesie pomoc osobám v núdzi. Pôsobí v prospech seniorov, detí a osôb s postihnutím, prevádzkuje okrem iného stredisko pomoci pre zdravotne postihnutých a mládež. Realizuje workshopy pre 25 osôb s postihnutím a mnohé aktivity pre osoby v núdzi. V rámci projektu ELEOS zorganizoval workshopy zamerané na kultúrne vzdelávanie na oboch stranách hranice, oboznámil účastníkov s miznúcimi remeslami ako bylinkárstvo, včelárstvo, domáce zaváraniny, kamenárstvo, výroba šindľov a dechtu. Počas stretnutí nechýbala ani hudba a spev a vo vianočnom období samozrejmosťou bolo spoločné poľsko-slovenské on-line koledovanie. V rámci kultúrneho vyučovania sa účastníci oboznámili so spôsobmi spracovania miestnych bylín. Okrem tvorivých dielní a športových aj kultúrnych aktivít boli pre účastníkov zorganizované dva výlety.
Realizácia projektu prispela k zvýšeniu sociálnej a hospodárskej atraktivity a k oživeniu oblasti poľsko-slovenského pohraničia na území obcí Ropa a Zborov vďaka rekonštrukcii historických objektov, príprave zamestnancov a implementácii nástrojov zameraných na spoločnú propagáciu regiónu. Realizácia projektu zabezpečila skutočnú cezhraničnú spoluprácu pri aktivovaní miestneho spoločenstva a tvorbe rozvojového produktu cestovného ruchu – na úrovni infraštruktúry, riadenia a ľudských zdrojov.
Výsledky projektu:
Vo výsledku realizácie projektu obec Ropa vytvorila tieto výstupy:
- boli zrealizované 4 cezhraničné aktivity podporujúce kultúrne a prírodné dedičstvo pohraničia,
- bol zrealizovaný 1 nový cezhraničný e-produkt,
- bola zrealizovaná modernizácia 1 objektu kultúrneho dedičstva.
V perspektíve najbližších rokov dôjde k zvýšeniu počtu osôb využívajúcich výstupy vytvorené v rámci projektu.
Obdobie realizácie projektu: od 3. septembra 2019 do 30. júna 2022
Hodnota projektu: 2 483 907,25 €
Finančný príspevok z Európskej únie: 2 110 345,50 €
85% Európsky fond regionálneho rozvoja
Tu uvádzame informácie o realizovaných aktivitách:
link do informacji o działaniach realizowanych w ramach projektu
Materiały audiowizualne:
Otwarcie Ośrodka Pracy Twórczej „Hyblówka”
Otwarcie kościoła św. Zofii w Zborowie na Słowacji
realizacja projektu w latach 2019-2020 na stronie www.ropa.iap.pl
film promocyjny wersja słowacka
linki do artykułu promocyjnego o projekcie
https://malopolskie.naszemiasto.pl/karpackie-bramy-miedzy-ropa-a-zborovem/ar/c15-8875863
https://lodzkie.naszemiasto.pl/karpackie-bramy-miedzy-ropa-a-zborovem/ar/c15-8875863
https://podlaskie.naszemiasto.pl/karpackie-bramy-miedzy-ropa-a-zborovem/ar/c15-8875863
https://zachodniopomorskie.naszemiasto.pl/karpackie-bramy-miedzy-ropa-a-zborovem/ar/c15-8875863
https://wielkopolskie.naszemiasto.pl/karpackie-bramy-miedzy-ropa-a-zborovem/ar/c15-8875863
https://dolnoslaskie.naszemiasto.pl/karpackie-bramy-miedzy-ropa-a-zborovem/ar/c15-8875863
https://swietokrzyskie.naszemiasto.pl/karpackie-bramy-miedzy-ropa-a-zborovem/ar/c15-8875863
https://opolskie.naszemiasto.pl/karpackie-bramy-miedzy-ropa-a-zborovem/ar/c15-8875863
https://kujawskopomorskie.naszemiasto.pl/karpackie-bramy-miedzy-ropa-a-zborovem/ar/c15-8875863
https://pomorskie.naszemiasto.pl/karpackie-bramy-miedzy-ropa-a-zborovem/ar/c15-8875863
https://lubelskie.naszemiasto.pl/karpackie-bramy-miedzy-ropa-a-zborovem/ar/c15-8875863
https://lubuskie.naszemiasto.pl/karpackie-bramy-miedzy-ropa-a-zborovem/ar/c15-8875863
https://podkarpackie.naszemiasto.pl/karpackie-bramy-miedzy-ropa-a-zborovem/ar/c15-8875863
https://warminskomazurskie.naszemiasto.pl/karpackie-bramy-miedzy-ropa-a-zborovem/ar/c15-8875863
https://slaskie.naszemiasto.pl/karpackie-bramy-miedzy-ropa-a-zborovem/ar/c15-8875863
https://mazowieckie.naszemiasto.pl/karpackie-bramy-miedzy-ropa-a-zborovem/ar/c15-8875863